Elektrické a bezpečnostní systémy

Jiří Ryšánek

Zabezpečovací systémy
Zabezpečovací systémy
Kamerové systémy
Kamerové systémy
Revize a elektroinstalace
Revize a elektroinstalace
Automatizace
Automatizace
Měření termovizí
Měření termovizí
servis fotovoltanických elektráren
FVE elektrárny

Kamerové systémy Mohelnice


Obecné informace


Kamerový systém (CCTV) umožňuje vizuální i zvukové sledování a záznam obrazové scény snímané kamerami. Kamerové systémy jsou velmi rychle se rozvíjející oblastí bezpečnostní techniky.

Legislativa

Dále uvedené informace jsou jen vodítkem pro základní orientaci v oboru.


Kamerové systémy CCTV se v poslení době uplatňují stále častěji a dělí se dle způsobu použití pro: Průmyslové aplikace pro sledování technologických procesů Bezpečností nasazení ve firmách a městech jako prevence kriminality Pro ochranu soukromého majetku. Rozdělují se podle použité technologie: Analogové kamery s digitálním záznamem do digitálních rekordérů, serverů nebo PC.

Digitální IP kamery. Jsou novým směrem v oblasti kamerových systémů. Mohou pracovat samostatně na počítačové nebo datové síti (Internet) a odesílat snímaný obraz na záznamové servery. Nespornou výhodou IP kamerových systémů je možnost jejich implementace do datových sítí bez nutnosti instalace další kabeláže.

Snímaný obraz z kamer lze sledovat a přehrávat lokálně nebo vzdáleně prostřednictvím Internetu či jiné počítačové sítě i mobilních telefonů. Jsou účinným doplňkem k zabezpečovacímu systému EZS.

V kamerách pro bezpečnostní systémy se používají snímací čipy CMOS a CCD. Čipy CMOS v průmyslových kamerách jsou levnější než CCD, mají však horší světelnou citlivost a většinou i menší rozlišení. Proto používáme především kamery s čipy CCD, které nemají výše uvedené nedostatky.

Výběr vhodné kamery – barevná nebo černobílá? Barevný obraz je vhodnější pro rozpoznávání obsahu obrazové scény, jako jsou barevné plochy,nápisy, předměty a oděv osob atd. Nevýhodou barevných kamer je menší světelná citlivost, která se projevuje zrnitým šumem při nízké intenzitě osvětlení.U některých typů je tato vlastnost kompenzována automatickým přepnutím do černobílého režimu (typ den/noc).

Dalším hlediskem pro výběr kamer jejich provedení – vnitřní nebo venkovní. Kamery mohou být skryté (maskované) nebo naopak robusní, mající odstrašující efekt pro potencionálního narušitele. Důležitým faktorem jsou světelné podmínky ve kterých budou kamery pracovat. Pro běžné světelné podmínky lze použít kamery se standardní citlivostí. Při špatném osvětlení (šero, pouliční osvětlení), kdy se používají kamery ultracitlivé na světlo nebo s přepínáním den/noc, případně pracující v úplné tmě kdy se použijí kamery s infračerveným přisvícením nebo přídavným osvětlením. Rozlišení kamery je dalším rozhodujícím parametrem, který určuje pozpoznávání detailů ve snímaném obrazu. Je v rozsahu od 330 TV řádků až po 6 MPx. Výběr objektivu je důležitý pro velikost zobrazení snímané scény kamerou s přihlédnutím na vzdálenost snímaného objektu od kamery a požadovanou šířkou záběru, případně použití proměnného ohniska - zoomu. U kamer s vysokým rozlišením od 1MPx lze využít objektivu s širším úhlem záběru a pro detaily obrazové scény použít digitální přiblížení. Dále jsou kamery statické (pevné) nebo pohyblivé (DOME) s možností polohování ve třech osách.

Máte-li zájem o podrobnější informace na pořízení kamerového systému kontaktujte nás, pro vypracování cenové nabídky a návrhu technického řešení. Po dohodě lze předvést kamerový systém na místě budoucí realizace. Pořízení kamerového systému, který splní Vaše požadavky není jednoduché.

Je lepší svěřit tento úkol odborníkům a předejít tak zklamání po nákupu komponentů někde v hobby marketu, nebo hůře, domovním dealerem.

Náklady na pořízení kamerového systému se pohybují od několika tisíc korun až k sedmimístným částkám.